Divín

Zrúcaniny gotického hradu sa nachádzajú v obci Divín, 16 kilometrov od Haliče a sú po celý rok voľne prístupné. Hrad bol postavený na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Pôvodné murivo a dispozíciu stredovekého hradu postupne odkrýva archeologický výskum. V obci Divín sa nachádza aj renesančný kaštieľ, ktorý je po rozsiahlej rekonštrukcii sprístupnený návštevníkom a mení sa na múzeum mapujúce históriu obce a blízkeho okolia. Z hradu Divín je krásny výhľad na vodnú nádrž Ružiná.

Webová stránka: www.muzeum.sk

Hrad Šomoška

Na zrúcaniny gotického hradu, ktoré sú vzdialené 40 kilometrov od Haliče, vás prilákajú jedinečné prírodné výtvory kamenný vodopád a kamenné more. Vodopád pozostávajúci z päť až šesťbokých čadičových stĺpov vznikol stuhnutím lávy niekdajšej sopky pred asi štyrmi miliónmi rokov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom. Z obce Šiatorská Bukovinka vedie k hradu náučný chodník. Z hradu je nádherný výhľad aj na ďalší hrad Fiľakovo.

Webová stránka: www.muzeum.sk

Hrad Fiľakovo

Fiľakovský hrad je od Haliče vzdialený 25 kilometrov. Je známy tým, že je to jeden z hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy. V 16. storočí sa Fiľakovo stalo jediným okresným (sandžakovým) sídlom Osmanskej ríše, ktoré sa nachádzalo na území dnešného Slovenska. V roku 2007 bola ukončená rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty a jeho adaptácia na účely Hradného múzea vo Fiľakove.

Webová stránka: www.muzeum.sk

Hrad Modrý Kameň

Hradný komplex sa skladá z hornej časti goticko-renesančnej zrúcaniny na bralnatom návrší a dolného barokového kaštieľa. Hrad sa nachádza v obci Modrý Kameň, ktorá je od Haliče vzdialená 32 kilometrov. V roku 1991 sa kaštieľ stal sídlom jediného Múzea bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea na Slovensku.

Webová stránka: www.muzeum.sk

Novohradské múzeum a galéria

Novohradské múzeum v Lučenci vzniklo v roku 1955 ako Okresné vlastivedné múzeum v Haliči. V rokoch 1967 – 1985 pôsobilo vo Fiľakove ako Novohradské múzeum. Od roku 1985 sídli v Lučenci v pamiatkovej budove bývalého župného súdu v historickom jadre mesta.
Inštitúcia, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, spravuje viac ako 25 000 archeologických, etnologických, historických a galerijných zbierkových predmetov. Z nich sú obzvlášť cenné zbierky ľudovej keramiky, smaltu a historického skla dokumentujúce dominantné výrobné odvetvia Novohradu.

Webová stránka: www.nmg.sk

Synagóga v Lučenci

Impozantná neologická synagóga v Lučenci patrí k najvýznamnejším pamiatkam svojho druhu na Slovensku. Je jednou zo štyroch rovnakých synagóg prominentného architekta Leopolda Baumhorna, ďalšie sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive. Synagóga bola postavená v 20. rokoch 20. storočia a v jej architektúre badať secesné i byzantsko-orientálne prvky.

Webová stránka: www.lukus.sk

Aquatermal Dolná Strehová

Zrekonštruované termálne kúpalisko so 60-ročnou tradíciou sa pýši vodou, ktorá blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky. Od Haliče je obec Dolná Strehová vzdialená 19 kilometrov.

Webová stránka: www.strehova.sk

Skicentrum Kokava – Línia

Ski Centrum Kokava Línia je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov či snowboardistov. Nachádza sa v nadmorskej výške 820 m. n. m. v Stolických vrchoch. Od Haliče je lyžiarske centrum vzdialené 42 kilometrov.

Webová stránka: www.kokava-linia.eu

Vodná nádrž Ružiná

Vodná nádrž Ružiná je považovaná za jednu z najteplejších priehrad na Slovensku. Je vzdialená 13 kilometrov od Haliče. Na svoje si prídu milovníci vodných športov ako plávanie, windsurfing a vodné lyžovanie. K dispozícií sú člnky, vodné bicykle, volejbalové ihriská a tenisové kurty. Okolie je ako stvorené na cyklistiku, pešiu turistiku a hubárčenie.

Webová stránka: www.ruzina.eu

Letisko Boľkovce

V leteckom športovom centre Boľkovce, vzdialenom 16 kilometrov od Haliče, sa dá objednať panoramatický let ponad všetky spomínané atrakcie okolia zámockého hotela Galicia Nueva.

Webová stránka: www.airportlucenec.sk