Zámocký hotel Galicia Nueva

  • Miestny čas: 05:57
  • Počasie: 11°C / 52°F
Apartmán Deluxe

Jeden Deluxe apartmán sa nachádza na prízemí, so vstupom priamo zo zámockej dvorany, a priestory troch apartmánov Deluxe sa nachádzajú na reprezentatívnom prvom poschodí zámockého hotela Galicia Nueva. Každý apartmán má dve miestnosti – dennú obývaciu časť a nočnú časť – spálňu. V dvoch apartmánoch je spálňa umiestnená vo veži s atypickým viacuholníkovým pôdorysom a k apartmánom prináleží arkier s možnosťou príjemného posedenia. V jednom apartmáne sa nachádza krb, v dvoch keramická kachľová pec. Zariadenie vychádza z viacerých umeleckých slohov, čím sú apartmány výnimočné svojím osobitým štýlom a charakterom. V apartmánoch je možnosť dvoch prísteliek, na požiadanie aj detská postieľka. Apartmány sú vybavené manželskou posteľou, kúpeľňou, sprchovacím kútom aj vaňou, toaletou a bidetom. Hostia môžu využívať internet, telefón, televízor, minibar, trezor a pracovný stôl. Ubytovaným hosťom sú bezplatne poskytované raňajky v reštaurácii Rosalia, minerálna voda, welcome drink a vstup do wellness (bazén, hydromasážna vaňa, parná sauna, fínska sauna, oddychová miestnosť a fitness). Uvedené je poskytnuté aj hosťom ubytovaným na prístelke.

* Ceny ubytovania sa môžu líšiť v závislosti od termínu Vášho pobytu a obsadenosti hotela.

Reprezentatívne poschodie piano nobile

Na reprezentatívnom prvom poschodí, nazývanom v barokovej architektúre piano nobile, sa nachádza súborné umelecké maliarske dielo znázorňujúce apoteózu významných uhorských kráľov. Nástennú maliarsku výzdobu tvoria neskoro-renesančné maľby zo 17. storočia, ktoré sa nachádzajú na stenách zámockých arkádových chodieb po celom obvode reprezentatívneho poschodia. Počas obnovy a prestavby zámku bol zrealizovaný rozsiahly reštaurátorsky výskum a následne bolo vykonané celkové odborné reštaurátorské zhodnotenie maliarskej výzdoby s integráciou malieb do barokového výrazu interiéru. V maliarskom diele sú vyobrazení aj králi Štefan I. svätý a Belo IV., podľa ktorých sú pomenované niektoré apartmány Deluxe, nachádzajúce sa na tomto reprezentatívnom poschodí.

JÁNOS FORGACH
Apartmán Deluxe č. 013

Deluxe apartmán JÁNOS FORGACH sa nachádza v centrálnej časti juhozápadného zámockého krídla a spálňa je umiestnená v juhozápadnej veži. Umiestnenie na prízemí zabezpečuje hosťom rýchly prístup do zámockej dvorany, reštaurácie, na recepciu, ale aj do wellness a vinárne. Orientácia okien na juhozápadnú stranu zabezpečuje nie len príjemné osvetlenie ale aj pekný výhľad na Juhoslovenskú kotlinu a pohorie Ostrôžky.

JÁNOS FORGACH je najväčší apartmán zámockého hotela, ktorý pozostáva z veľkolepej dennej miestnosti, priestrannej spálne a tiež veľkej kúpeľne a zariadená je v barokovom umeleckom slohu. Pre barok je typická prezdobenosť, pompéznosť, nepravidelnosť, zložitosť a prelínanie línii a tvarov. V celom priestore je drevená intarzovaná parketová podlaha s hviezdicovým vzorom a vyrezávané drevené dvere. Dvere do spálne sú doplnené vitrážovou výplňou v hornej časti a tiež sa tu nachádza zdobená vežová kachľová pec. Architektonickou zaujímavosťou sú obnovené pôvodné krížové stropné klenby v dennej miestnosti aj v spálni, ktoré zvýrazňujú vysoký zámocký strop a zároveň dodávajú priestoru jemné tvary a barokovú ozdobnosť.

V dennej miestnosti sa nachádza veľká vyrezávaná skriňa s korunnou rímsou a kartušou v jej strede. Hosťom je k dispozícii pohodlné čalúnené sedenie s pozlátenými nožičkami zakončenými barokovými vyrezávanými volútami. Taktiež sa tu nachádza obdĺžnikový rokovací stôl s barokovými vyrezávanými bočnými stranami, nožičkami a pozlátenými ornamentmi. Sedenie pri pracovnom stole so zrkadlom v nádhernom vyrezávanom zlatom ráme, zabezpečuje hosťom, aj pri sedení smerom k stene, pohľad na dianie v celej dennej miestnosti.

V spálni sa nachádza masívna drevená posteľ s volútami na nožičkách a bočniciach, pôsobivým vyrezávaným čalúneným čelom a luxusnými textíliami. Pompéznosť celému apartmánu dodávajú nástenné obrazy, krištáľové lustre a ťažké teatrálne závesy so zlatými obrubami a strapcami.

Veľkosť izby: 101 m2

1 x manželská posteľ

Možnosť pridať 1 prístelku

Sprchovací kút

Vaňa

WC a bidet

Pracovný stôl

Izba nie je klimatizovaná

2 x Sedenie s konferenčným stolíkom

Sedenie s rokovacím stolom

Kachľová pec v dennej miestnosti

2 x Televízor

Trezor

Telefón

Minibar

BELO IV.
Apartmán Deluxe č. 104

Apartmán Belo IV. sa nachádza na 1. poschodí v centrálnej časti pozdĺžneho zámockého krídla, pričom jeho spálňa je umiestnená v juhozápadnej veži. Vyššie stropy v miestnostiach, krížová klenba a vysunutý arkier sú typickými prvkami gotickej architektúry.

Arkier, ktorý je súčasťou apartmánu, je orientovaný južným smerom a vďaka zasklenému oknu ponúka hosťom upokojujúci romantický pohľad na priestrannú Juhoslovenskú kotlinu aj počas chladnejších zimných dní.

Hostia sa môžu preniesť do histórie a vyskúšať si život skutočných zámockých pánov, ktorý reprezentuje veľký priestor, masívny nábytok a dobové interiérové prvky.

Veľkosť apartmánu: 95 m2

1 x manželská posteľ

Možnosť pridať prístelku

Sprchovací kút a vaňa

WC a bidet

Pracovný stôl

Apartmán nie je klimatizovaný

Krb v spálni

Televízor

Trezor

Telefón

Minibar

Prístup na wi-fi

Belo IV., z rodu Arpádovcov (1026 – 1270), bol za kráľa korunovaný už ako 8 ročný. Avšak, predtým, ako z kráľovského trónu aj vládol, zastával funkciu slavónskeho a sedmohradského údelného vojvodu. Po zasadnutí na trón, v roku 1235, na územie Uhorska vpadli Mongoli a kráľovské vojsko v roku 1241 v známej bitke pri rieke Slaná utrpelo porážku. Belo IV. bol určitý čas na úteku, keď sa Tatári nečakane obrátili a kvôli úmrtiu panovníka sa vrátili do Mongolskej ríše.

Po odchode Mongolov pripadla kráľovi ťažká úloha, obnoviť vojnou zničenú krajinu. Kráľ dal vybudovať kamenné hrady, podporoval rozvoj miest, obnovoval staré a udeľoval nové privilégiá. Počas ďalších rokov sa vojsko pod vedením kráľa Bela IV. zúčastnilo niekoľkých bitiek a napätý bol aj vzťah so synom Štefanom, ktorý vyvrcholil vojnou vedúcou k rozdeleniu krajiny. Na sklonku života kráľ pretrpel i smrť milovaného syna Bela, chorvátsko-slavónskeho vojvodu.

Belo_IV

KRÁĽ ŠTEFAN I. SVÄTÝ
Apartmán Deluxe č. 108

Apartmán Kráľ Štefan I. sv. sa nachádza na 1. poschodí v zadnej časti zámockého krídla, pričom jeho denná časť je umiestnená vo veži, ktorá chráni zámocký hotel zo severovýchodnej strany. Súčasťou apartmánu je priestranná kráľovská spálňa, z ktorej vedie vstup do obývacej miestnosti s nádherným výhľadom na široké okolie.

Veľký priestor apartmánu je zariadený v renesančnom umeleckom slohu. V apartmáne prevažujú drevené interiérové prvky, od intarzovanej vzorovanej podlahy, obkladu stien, nábytku až po neprehliadnuteľné zreštaurované pôvodné renesančné trámové stropy.

Ozdobou spálne je mohutná zdobená baldachýnová posteľ, ktorá vyvoláva hrejivý pocit a je vkusne doplnená  kachľovou pecou. Obývacia miestnosť využíva svetlo prenikajúcich slnečných lúčov a hosťom ponúka nádherný výhľad na Slovenské rudohorie na severe a rozsiahle plochy Juhoslovenskej kotliny na východe.

Veľkosť apartmánu: 78 m2

1 x manželská posteľ

Možnosť pridať prístelku

Sprchovací kút a vaňa

WC a bidet

Pracovný stôl

Apartmán je klimatizovaný

Kachľová pec v spálni

Televízor

Trezor

Telefón

Minibar

Prístup na wi-fi

Kráľ Štefan I. svätý (969 – 1038) sa narodil koncom 10. storočia ako syn veľkokniežaťa Gejzu, zjednotiteľa starých Maďarov. Dedičom moci sa stával najstarší muž rodu a preto po otcovej smrti musel Štefan poraziť prvého vážneho konkurenta, svojho staršieho príbuzného Koppánya, čo sa mu aj podarilo. Podľa zachovaných informácií Štefanovi zaslal pápež Silvester spoločne s cisárom Svätej ríše rímskej Otom III. kráľovskú korunu a Štefan bol na Vianoce v roku 1000 korunovaný za prvého uhorského kráľa.
Štefan vynaložil veľa síl, aby naučil ľudí usadlému spôsobu života podľa vzoru kresťanskej Európy. Zakladal školy, vydal zákonník, cirkevným i svetským úradom predpísal ako úradnú reč latinčinu. Ustanovoval biskupov, nariadil, aby každých desať obcí malo kostol. Viackrát musel však aj bojovať proti svojim nepriateľom a posledné roky jeho života boli poznačené chorobou a neúspešným pokusom sprisahancov o vraždu. Keďže jeho syn Imrich zomrel ešte mladý, za svojho nástupcu určil Petra, syna svojej sestry Gizely. Zomrel v roku 1038 v Ostrihome (alebo v Székesfehérvári). Za svätého ho vyhlásil pápež Gregor VII. v roku 1083 spolu s ďalšími, ktorí sa pričinili o pokresťančenie Uhorska.

Stefan_I_svaty

JOHANNA FORGACH
Apartmán Deluxe č. 111

Apartmán Johanna Forgach sa nachádza na 1. poschodí v centrálnej časti pozdĺžneho zámockého krídla, pričom jeho spálňa je umiestnená v severovýchodnej veži. Vyššie stropy v miestnostiach, krížová stropná klenba a vysunutý otvorený arkier sú typickými prvkami gotickej architektúry.

Z dennej obývacej miestnosti vedie vstup na arkier, orientovaný na sever so zachovaným originálnym kamenným sedením a zaujímavým okenným otvorom s pilastrami. V priaznivom počasí sa hosťom naskytne pôsobivý výhľad na Revúcku vrchovinu a ďalšie oblasti Slovenského rudohoria.

V apartmáne sa nachádzajú, pre gotický štýl typické, zdobené skrine a truhlice, ťažšie pôsobiaci sedací nábytok s vyššími vyrezávanými operadlami a podrúčkami a masívna posteľ s vysokým záhlavím zdobeným ornamentálnymi oblúkmi. Atmosféru gotického prostredia dotvárajú ťažké závesy, mohutné dekoratívne vankúše a pôsobivé svietidlá.

Veľkosť apartmánu: 100 m2

1 x manželská posteľ

Možnosť pridať prístelku

Sprchovací kút a vaňa

WC a bidet

Pracovný stôl

Apartmán je klimatizovaný

Kachľová pec v dennej miestnosti

Televízor

Trezor

Telefón

Minibar

Prístup na wi-fi